Měření silných stránek a rozvoj talentů v týmu: Návod
Při zavádění nových technologií do firem se často zaměřujeme na technická řešení a měřitelné výsledky. Abychom ale dosáhli maximální efektivity a spokojenosti týmu, je nutné brát v úvahu i měkké dovednosti, jako jsou silné stránky jednotlivců, jejich talenty a schopnosti leadershipu. Výzkum Gallup ukazuje, že pokud lidé významněji využívají své talenty, zvyšují svou produktivitu. Při využívání svých talentů jsou lidi přirozeně spokojenější a dosahují nadstandardních výsledků. Jak tedy pracovat s talenty ve firmě?
Složení týmu podle talentů
Důležitým krokem je správné složení týmu tak, aby slabé stránky jednoho člena byly pokryty talentem jiného. Silná stránka jednoho člena může být klíčová pro vyvážení slabých stránek ostatních.
Jaké lidi mám v týmu?
Existuje řada metod, jak měřit silné stránky, ale jednou z nejefektivnějších metod v praxi je StrengthsFinder od Gallup Cliftona - https://www.gallup.com/cliftonstrengths/en/home.aspx. Tento nástroj měří celkem 34 talentů a umožňuje zjistit buď TOP 5, nebo TOP 10 talentů u jednotlivce dle toho, jak intenzivně chceme pracovat na jejich rozvoji. Výsledky tohoto testu pomáhají jednotlivcům pochopit, v čem jsou nejlepší, a rozvíjet je v tom, co jim jde přirozeně.
Týmová matice
Týmová matice může vypadat např. takto, kdy vidíme, že v týmu je nejvíce vztahového talentu, což je dobře, protože se jedná o obchodníky, kde je klíčová péče o klienta a budování vztahů. Na druhou stranu je v týmu málo exekutivy, což může být riziko při sběru informací a dat z obchodní činnosti. Pokud by se tedy rozšiřoval tým, bylo by vhodné doplnit někoho s exekutivními talenty nebo implementovat technologii, která část exekutivy automatizuje a výrazně obchodníkům zjednoduší administrativní úkony. Pokud se bude hledat nástroj, pak jsou vhodné např. aplikace, do které budou obchodníci jednoduše a intuitivně zapisovat stav o klientovi a obchodu přímo z mobilu hned po schůzce. Informace by měly být sdílené a online pro celý tým.
Implementace nové technologie a nové struktury týmů
S každou novou implementací zanikají některé kompetence, ale nové kompetence také vznikají. Ideálním řešením je původní tým na základě talentů alokovat do nově vznikajících rolí.
Ukázka: Složení týmu pro implementaci nové technologie
Dnešní doba, kdy se nové aplikace objevují každým dnem, a firmy chtějí držet krok s technologickým pokrokem, vyžaduje mít kvalitní interní projektový/implementační tým. Představme si např. implementaci nové technologie s výsledkem automatizovaného finanční reportingu pro management společnosti. Díky reportingu bude možné činit včasná efektivní a informovaná rozhodnutí.
Do jednotlivých fázi implementace potřebujeme alokovat lidi s různými talenty a zkušenostmi.
- Analytik: Je klíčová osoba, která spolupracuje s ostatními členy týmu. Je v centru komunikace a zároveň je odpovídá za shromažďování dat a analýzu procesů vč. zdrojů. Zdroje mohou být např. účetní software, finanční plán a forecast, informace o produktech z eshopu apod. Analytik také pomáhá tvořit strukturu dat a propojení mezi datasety (finanční data, nefinanční data). Na základě provedené analýzy definuje příležitosti k optimalizaci doporučí návrhy na ošetření slabých míst i v podobě výběru nástrojů pro implementaci. Pro účely finančního reportingu to může být např. MS powerBI, Keboola, MS azure apod.
- Stakeholder (senior účetní, manažer finanční analýzy): V každé analýze potřebujeme odborníka, který přináší klíčové znalosti, popíše aktuální proces a vyjádří novou potřebu, označí slabé místo. Potřebujeme jejich odborné znalosti k určení metodologie a správné prezentace účetních výsledků. Díky stakeholderům můžeme např. definovat novou strukturu finančního reportingu, což zároveň slouží jako zadání pro vývoj. Schvaluje klíčové kroky projektu a podílí se na ověřování výsledků. Stakeholder je vhodný pro zaškolení nového řešení.
- Vývojář/Implementace: Pracuje na řešení, které odpovídá požadavkům firmy, a na jeho zavedení do praxe. Pracuje s již schváleným výběrem nástrojů, vytváří efektivní propojení toku dat od prvotního zdroje až do vizualizace automatizovaného online reportingu. Odpovědný je i za projektovou dokumentaci.
- Tester: Kontroluje a zkouší, zda technologie funguje správně. Sestavuje pozitivní i negativní testovací scénáře a testováním identifikuje chyby, které mohou být překážkou při jejím používání. Komunikuje s vývojářem nad doladěním výsledků.
- Projektový manažer: Je odpovědný za komplexní řešení, staví harmonogram, tým a alokuje lidi do jednotlivých fází projektu. Hlídá finanční budget, vyhodnocuje a prezentuje rizika a příležitosti, která mohou nastat. Zastřešuje řízení projektu v souladu se strategickými cíli společnosti a komunikuje průběžný stav zejména stakeholderům.
Talenty potřebné do jednotlivých fází projektu
Nové role s integrací AI do firem
S integrací AI do firemních procesů vznikají nové role a pozice, které také vyžadují speciální skladbu sklils a talentů. Požadavky daných pozic nejsou jen technické, např. na pozici Prompt Engineer se uplatnili nejlépe učitelé jazyků. Koneckonců umět napsat správný prompt je základ kvalitního výstupu od AI nástroje.
- AI Ambassador a leadership: Klíčová role při zavádění nové technologie do firmy. Zaměřuje se na identifikaci a hledání příležitostí pro využití maximálního potenciálu zvoleného nástroje. Testuje zvažované technologie. Podporuje zapojení a motivaci týmu a vytváří povědomí o strategických cílech implementace a působí jako prostředník mezi technologiemi a potřebami jednotlivých oddělení. Je ambasadorem změny, který zajišťuje přijetí AI jako přirozené součásti firemní kultury.
- Change manager/AI human interaction adaptation: Odpovídá za hladkou komunikaci a adaptaci týmu na nové procesy a pracovní postupy s AI. Organizuje školení, zajišťuje pochopení a akceptaci změn na všech úrovních organizace. Současně identifikuje potenciální překážky, jako je odpor k změnám, a aktivně navrhuje řešení, aby přechod na AI technologie proběhl efektivně a s minimálním odporem.
- Prompt engineer: Specialisté na zadávání vstupu pro AI modely. Umí navrhnout přesné a strukturované dotazy (prompty), které zajistí kvalitní a užitečné výstupy u vybraných AI nástrojů. Tato role kombinuje technické a kreativní dovednosti, včetně hlubokého porozumění jazyku a schopnosti přizpůsobit zadání specifickým cílům nebo kontextu. Její přínos je zásadní při práci s generativní AI nástroji, protože kvalita promptu přímo ovlivňuje kvalitu výsledků.
Co si odnést?
Úspěšná implementace nové technologie není jen o technických dovednostech, ale i měkkých dovednostech a talentech. Vytvoření vhodného prostředí pro rozvoj talentů není jen win-win pro firmu a jednotlivce, ale také způsob, jak udržet dlouhodobou spokojenost a produktivitu.
👉🏼 Už máte svého kouče v této oblasti? Propojme se.